75 година постојања и рада Историјског архива Сомбор и 275. година од утемељења архивске служне у граду
„Unositi svetlost naučne istine u događaje prošlosti, znači služiti sadašnjosti.Stoga arhivska dokumenta nisu mrtva, siva i uzaludna kao što to površnimilineupućenimmožeponekad da izgleda...U arhivskim prostorijama... vrši se stalna služba istini, našoj ljudskoj, relativnoj istini, koja se teško uočava i osvetljava, a lako zamračuje i gubi...“
Zapis je ovo, velikana naše književnosti i jedinogdobitnikaNobelovenagrade, o arhivima.
Istina je da Ivo Andrić obitavao u najvećim i najbogatijim arhivima evropskih prestonica sakupljajući arhivsku građu za sva svoja kapitalna dela naše i svetske književnosti.
U dosadašnjem radu i postojanju na šta smo zaista preponosni, naš Arhiv nisu posećivali takvi velikani ali možda se među skrivenim policama u tami odaja gde se ljubomorno čuva arhivska građa, skrivaju čudesni zapisi o nečijimsudbinamanakoječekanekaskrivenasvetlost.
Svakakosmoradiistaćimnogobrojneautorekakoizredovazaposlenihtako i “naših “istraživačakojisukaokorisniciarhivskegrađestvaralidragocenadeladostupnajavnosti, a ona seuglavnomodnosenazavičajnuistorijuSombora iokoline.
Zahvalni svima koji su brižno i sa puno ljubavi čuvali i sređivali poverenu nam arhivsku građu, naš mali kolektiv sa svojim prijateljima i cenjenim gostima iz Gradske uprave Sombor, Sekretarijata za kulturu AP Vojvodine, predstavnika Arhiva , lokalnih samouprava, obeležili su svojih prvih 75. godina rada i postojanja.
U ime Grada Sombora, prigodnim govorom obratio se Branislav Sforcan, pomoćnkgradonačelnikaGradaSombora.Prisutne je pozdravio i Miroslav Ilić ispred Sekretarijata AP Vojvodine.
Nataša Stojanović, dirktorica Istorijskog arhiva, zahvalivši se prisutnima, govorila je o dosadašnjem radu Arhiva, hronološki navodeći aktivnosti naše institucije, ističući postignute uspehe u zaštitidokumentarnogmaterijala,sređivanju i obradiarhivske građe, izdavačkoj i izložbenoj delatnosti, kao i broju arhivskih fondova i zbirki koji se čuvaju u ovomarhivu.Osvrnula se i na prve temelje organizovane zaštite stvarane građe, stare više od dva i po veka, naglašene u Prvom Statutu Slobodnog i kraljevskog grada Sombora, iz 1749. godine.
Na predlogDržavnearhive u BeograduarhivskosredištearhivskogpodručjaSomboraosnovano je 1.decembra 1948. godine.
Milan Stepanović, zavičajni istoričar i publicista, predstavio i svojuknjigu:„Vizijaslobode-ElibertacijaSombora 1745-1749.U posebnomodeljkuovoga izdanja deo pod naslovom „Čuvari arhivske baštine“ posvećen je 75-godišnjici postojanja i rada Istorijskog arhiva Sombor.
Istoimena arhivska izložba je delo gorepomenutog autora i kolega iz Arhiva, postavljena je u skupštinski holispredsvečane sale, a nakonizvesnog vremena ista će krasiti zidove našeg Arhiva, te će je zainteresovani i ubuduće moći tim povodom posetiti.
Hor naših najmlađih sugrađana „Šareni vokali“ ulepšali su našu svečanost izvodeći himnu „Bože Pravde“ i još dve numere.
Hvala svima koji su na bilo koji način doprineli ovoj našoj maloj ali nadasve ponosnoj svetkovini.
{ppgallery}stories/vesti/2023/2023_12_01_proslava{/ppgallery}